تجارب پزشکی
مریضی: سرفه خشک شدید
درمان ::
1-- بخور گرم
2-- جوشانده عناب
3-- زیره +شکر نصف نصف قاشق
4-- دکسترومتروفان شربت شیمیایی  قطع سرفه در بصل النخاع
5-- برونکوسین شربت اویشن درمان سرفه
6-- هانی تیم     شربت عسل و اویشن
7-- گایافنزین مهار سرفه خلط اور نرم کننده مخاط
8-- قرص سرما خوردگی بزرگسال
9-- پنی سنیل ضد میکروب
10-- دگزامتازون   ضد التهابی  الرژیک سرکوب سیستم ایمنی بدن
11-- کلرفنیرامین  رایج‌ترین داروهای ضد حساسیت است---
 التهاب مزمن بینی یا التهاب غشاهای مخاطی بینی ) سرماخوردگی، آلرژی وکهیر است
موارد مصرف در دامپزشکی [ویرایش]
کلرفنیرامین می‌توان جهت کنترل خارش در سگها و گربه‌ها مفید باشد این دارو همچنین می‌تواند تا حدودی در درمان لیس زدن و تمیز کردن بیش از حد گربه‌ها و درماتیت ارزنی مفید باشد.
عوارض جانبی [ویرایش]
شایع‌ترین عوارض جانبی کلرفنیرامین عبارتند از: سرگیجه، خواب‌آلودگی، نامتعادل بودن حرکات، خستگی، اضطراب، سرخوشی، گیجی، خس‌خس سینه، آنمی، خشکی دهان، تهوع، بی‌اشتهایی، اسهال، حساسیت در برابر نور، احتباس ادرار، سوزش ادرار و تاری دید.متداول‌ترین اثر جانبی این دارو بی حالی و خواب الودگی است . همچنین بی اشتهایی، استفراغ و اسهال ممکن است ایجاد شود .در صورت احتباس ادرار، تکرر ادرار و یا سوزش ادرار از ادامه مصرف کلرفنیرامین پرهیز کنید. در صورت بروز علایم گوارشی، توصیه می‌شود که کلرفنیرامین به همراه غذا مصرف شود، گرچه ممکن است تأثیر دارو اندکی کاهش یابد.برای درمان خشکی دهان از آب‌نبات، آدامس و یا ترکردن مکرر دهان استفاده کنید. در صورت بروز گیجی، خواب‌آلودگی و افت فشارخون به سرعت به پزشکتان اطلاع دهید. همچنین از رانندگی و فعالیت‌های طرآفرین خودداری کنید.
تداخل دارویی [ویرایش]
استفاده همزمان با فنی تویین می‌تواند منجر به افزایش اثرات فارماکولوژیکی فنی تویین شود. مصرف همزمان کلرفنیرامین با الکل و مواد خواب‌آور و آرام‌بخش موجب تضعیف دستگاه عصبی بدن می شود